top of page

Търсачите на легенди

През 2017 г., когато обмисляхме какво можем да направим студенти, докторанти и преподаватели в университета заедно като екип, всички се обединихме около идеята, че етнологията трябва да стане по-популярна, а академичната работа да се   отвори към децата и подрастващите.

Постепенно се оформи идеята, че учениците и студентите могат да бъдат равноправни партньори и взаимно да подпомагат своето обучение и заедно да развиват интересите си.

Така създадохме проект, който нарекохме „Търсачи на легенди“ и беше подкрепен от Национален фонд „Култура“ към Министерство на културата.

Търсачите на легенди са хората, които се стремят да опознаят света около себе си, да научат историята на семейството и рода си, да предадат на следващите поколения знанието за това какво е било. В търсач може да се превърне всеки от най-малките, които сега проговарят, до най-възрастните, които предават своите спомени на внуците си. Всеки търсач допринася за опазване на културното ни богатство, регистрирайки и предавайки историите, които научава.

Дейностите ни в рамките на проекта са насочени основно към децата, които един ден ще носят отговорност за опознаване и съхраняване на нематериалното ни културно наследство. Близостта до гр. София и вече оформеното партньорство между Катедра „Етнология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, насочи вниманието ни към гр. Етрополе. Надяваме се, че работата, която стартираме там ще стане отправна точка за развитието програма, чрез която студентите, докторанти и преподаватели в специалност „Етнология“, ще могат да популяризират историята и културата на по-малките населени места сред различна публика извън аудиториите.

plakat_s-logo_tursachi.jpg
bottom of page